Co je v současné době nového v českém průmyslu – popis

Dnes asi není možné popsat průmysl v České republice bez uvedení strojirenského odvětví. Už rok 2014 byl velmi zajímavou dobou pro výrobu a prodej motorů – různých automobilů, autokarů a motocyklů.

Teď zákazky celý čas rostou, co určitě má vliv na místní ekonomiku – průmysl je její vážná část. Pravděpodobně tento směr se bude stávat během let ještě populárnější, protože podle statistik více Čechů než v dřívější době používá auta.

zakład przemysłowy

Autor: Jim Bowen
Źródło: http://www.flickr.com

Dnes pilíři tuzemského prumyslu kromě motorového odvětví jsou stroje, elektrotechnika, vojenský průmysl, stavebnictví, chemie a oděvy. Trochu menší, ale rovněž známou roli odehrává průmysl zemědělský a potravinářský – významné jsou místní piva, moravská slivovice a některé druhy sládkostí, často i prodávané v zahraničí. Nejlépe být si vědom, že hlavní průmyslová centra v České republice jsou Praha a okolí, Plzeň a Ostrava – celý čas se tam objevují nové továrny a zboží vzhledem k rychlé dopravě a dostupu k surovinám. Zajímavý směr průmyslu je investování v nové a zelené technologie – zároveň pokud jde o neškodné zdroje energie, elektroniku nebo stavebnictví. Je to směr, jenž se od krátké doby, ale systematicky rozvíjí – celá řáda společností pozoruje novinky a je určuje v prototypech. Teď velmi zajímavé zprávy o tom jsou dosažitelné na internetu, kde je možné také se podívat na trhy a festivale – pozorování jich je velice praktické řešení, jestli někdo má zájem o současný průmysl v České republice.

Český průmysl to také moc zaměstnanců – v roce 2000 jejich počet dosáhl až jednou třetinu celé populaci obyvatelů, a velký je rovněž v současné době. Ještě v 2005 část průmyslu v českém HDP byla velká, protože skoro 40 %. Průmysl metalurgický je nyní výrazně spojený se strojirenským, z tohoto důvodu často mají ty dva druhy podobná centra. Hodně odvětví je ovlivněných mechanizaci, např. průmysl potravinářský a motorový. Nyní honem se rozvíjí průmysl petrochemický, farmaceutický, obranný a je exportoványch hodně výrobků – třeba letadla, noktovizory a dalekohledy. Je rovněž viditelný růst zájmu o IT, sluneční energii a vodohospodářství.